Viskas apie padangų slėgį

Tinkamas oro slėgis padangoje užtikrins, kad Jūsų padangos tarnautų ilgai, o kelionės automobiliu būtų saugios ir komfortiškos. Natūralu, kad dažniausiai susiduriame su per žemu padangų slėgiu, tačiau reiktų nepamiršti, kad per didelis slėgis taip pat pavojingas.



Kodėl kinta oro slėgis padangose?

Neįtikėtina, tačiau smulkios deguonies detalės prasiskverbia pro mikroskopinius tarpus ir padangos slėgis gali natūraliai sumažėti per ilgą laikotarpį. Būtent todėl rekomenduotina jį tikrinti reguliariai, net jei neatrodo, kad padanga tuščia.
Kita natūrali padangų slėgio kitimo priežastis – aplinkos temperatūros svyravimai. Kadangi per padangos eksploatavimo sezoną aplinkos temperatūra gali svyruoti keliasdešimt laipsnių (pvz.: +10 spalio pabaigoje, -20 sausį, +15 kovą) tai dar viena priežastis kodėl padangų slėgį reiktų tikrinti nuolatos. Be to, šios savybės reiktų nepamiršti tolimose kelionėse, kai kelionės metu staigiai pakinta aplinkos temperatūra (vykstama iš žemyninės į jūrinę klimato zoną, kylame į kalnus ir pan.).
Akivaizdžiausia padangų slėgio sumažėjimo priežastis – mechaniniai pažeidimai, pradūrimai, ratlankio įtrūkimai ir pan.




Taip nutikus slėgis gerokai sumažėja vienoje iš keturių padangų. Esant įtarimams, kad padanga gali būti pažeista, būtina kreiptis į autoservisą nustatyti, ar saugu toliau eksploatuoti šią padangą ir ar įmanoma pažeidimą sutaisyti.
Taip pat gana dažna padangų slėgio sumažėjimo priežastis yra nesandarus vožtuvas (ventilis). Norint išvengti šios problemos, padangų gamintojai ir autoservisai rekomenduoja vožtuvus keisti kiekvieną kartą, kai keičiate padangas.


Kokios rizikos kyla naudojant padangas su netinkamu slėgiu?

Net nedidelis slėgio padangose pokytis gali įtakoti greitesnį ir netolygų nusidėvėjimą. Dėl slėgio skirtumų mažėja padangos ir asfalto kontakto plotas, didėja stabdymo atstumas, prastėja sukibimas. 

 

 


Jei padangos slėgis žemas, ilgiau važiuojant ji ima kaisti, negrįžtamai pažeidžiama padangos konstrukcija ir padanga sugadinama ar net gali sprogti.



 

 


Koks padangų slėgis tinkamas ir kaip jį patikrinti?

Rekomenduotinas padangų slėgis yra nurodomas vartotojo instrukcijoje arba informacinėje lentelėje, kurią galima rasti  ant automobilio durų, slenksčio ar kuro bako durelių vidinėje pusėje. Atkreipkite dėmesį į matavimo vienetus - skirtingose šalyse automobilių gamintojai naudoja skirtingus matavimo vienetus (bar, Kpa, psi).



Tikrinant padangų slėgį reikia įsitikinti, kad automobilis stovi ant lygaus paviršiaus, nėra perkrautas ar pakrautas netolygiai. Taip pat svarbu įvertinti pačių padangų temperatūrą. Slėgis tikrinamas, kai padangos yra atvėsusios, t.y. padangos temperatūra nesiskiria nuo aplinkos. Tikrinant slėgį kelionės metu ar po ilgesnio važiavimo, padangos temperatūra bus pakilusi, todėl ir slėgį tikrinant šiltas padangas, reikia nustatyti 10-15 % didesnį. Nukritus temperatūrai slėgis turėtų normalizuotis, tačiau vis tik rekomenduotina pakartotinai pasitikrinti esant normalioms sąlygoms. 
Nepamirškite reguliariai tikrinti padangų slėgio, bei kartais patikrinti ir atsarginį ratą. 

Taip pat skaitykite

Kaip sužinoti Jums tinkamų padangų matmenis?
Trumpa informacija kaip sužinoti tinkamus Jūsų automobilio padangų matmenis
Padangų žymėjimai ir jų reikšmės
Viskas apie padangų matmenis ir žymėjimus
Mitas ar tiesa?
Populiariausi mitai apie padangas.